اوج هنر ۷۰۰ ساله قالیبافی در تاروپود فرش ریز ماهی خوی و افشار تکاب

شکوهی به‌جای مانده از گذشتگان؛ تخت سلیمان نماد اصالت تکاب
اکتبر 1, 2019
۵۰۰ سند املاک علوی در شاهین‌دژ اهدا می‌شود
اکتبر 1, 2019

اوج هنر ۷۰۰ ساله قالیبافی در تاروپود فرش ریز ماهی خوی و افشار تکاب

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، فرش یکی از سرمایه‌های ملی ایران است چراکه برخی از باستان شناسان اولین فرش را متعلق به ایران می‌دانند و قدمت آن در آذربایجان غربی به‌اندازه‌ای است که در هر خانه می‌توان یک فرش دست‌باف یا فردی آشنا باکار دست‌بافی را پیدا کرد و این نشانگر هویت چند صد ساله فرش در این سرزمین است.

هم‌اکنون که تحریم‌ها فشار سنگینی بر جامعه ما دارد صنعت فرش نیز ازاین‌پس لرزه‌های فرش در امان نمانده است و تولید و صادرات فرش را نیز دچار تزلزل کرده است و این ضربه‌ای عمیق بر اقتصاد صنعت فرش و معیشت افرادی که وابسته به این کار هستند، است.

با در نظر گرفتن سختی و مشقت کار فرش‌بافی که نیازمند تلاش مداوم و صبورانه است این کار درآمدان چنانی ندارد که بتواند پشتوانه ای قوی برای بافندگان آن باشد و این عاملی برای رکود امروزه فرش‌بافی است و این هنر بی بدیل را دچار بیماری کرده است.

در آذربایجان غربی شهرهای تکاب، میاندوآب، ارومیه، خوی، شاهین‌دژ، بوکان درقالی‌بافی شهرت دارند فرش افشار آهنین تکاب و ریز ماهی خوی به علت ظرافت و مستحکم بودن هم در ایران و هم در  سطح بین‌المللی شناخته‌شده هستند.

 رونق بیشترصنعت فرش در استان با برگزاری نمایشگاه

استاندار آذربایجان غربی می‌گوید: آذربایجان غربی یکی از مراکز مهم واصلی  فرش، گلیم، جاجیم  بافی در کشور است و صنعت فرش‌بافی در استان برای 72 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است و این مسئله نشانگر اهمیت فرش‌بافی در استان است.

محمدمهدی شهریاری با اشاره به رونق صنعت فرش در استان  می‌افزاید: برای رونق بیشتر صنعت فرش‌بافی در استان لازم به برگزاری نمایشگاه‌های سالانه فرش استان در قالب نمایشگاه ملی است.

شهریاری بیان می‌کند: در سال گذشته از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی  برای بیش از 10 هزار نفر اشتغال‌زایی شد امسال هم در صورت ابلاغ پرداخت این تسهیلات سعی می‌کنیم بخشی از آن را به قالی‌بافان پرداخت کنیم.

اشتغال 72 هزار و 321 فرش باف در آذربایجان غربی

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی می‌گوید: هم‌اکنون 80درصد از فرش‌های تولیدی در استان قابلیت صادرات به خارج از کشور را دارند.

محمد دهقان  با بیان اینکه سالانه بین 290 تا 300 هزار مترمربع فرش دستباف در استان تولید می‌شود می‌افزاید: میزان فرش صادراتی آذربایجان غربی در کشور 20 میلیون دلار به کشورهای خارجی است و حدود 80 درصد فرش های بافته‌شده در استان ظرفیت و کیفیت صادر شدن را دارند.

دهقان بیان می‌کند: آمریکای شمالی، آلمان، ایتالیا، نروژ و دیگر کشورهای اروپایی، کشورهای حوزه خلیج‌فارس، پاکستان و ترکیه را از مقصد اصلی فرش‌های صادراتی استان است  و در استان 230 کارگاه غیرمتمرکز و شش کارگاه متمرکز و تعداد 72هزار و 321 بافنده وجود دارد که شهرستان‌های تکاب و خوی اصلی‌ترین مناطق تولید فرش در استان هستندوفرش خوی و تکاب جلوه ای از قدمت و اهمیت  فرش و فرش بافی که نسل به نسل  به ارث رسیده است را نشان می‌دهد.

تداوم اجرای طرح فروش اقساطی فرش دستباف استان

 سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تصریح می‌کند: با توجه به تفاهم‌نامه مابین مرکز ملی فرش ایران و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک آذربایجان غربی و تبیین قابلیت‌های همکاری مشترک و آمادگی شرکت شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک استان برای اجرای آن در آینده نزدیک شاهد تحول بنیادی در تولید و کمک به صادرات فرش دستباف را درآیند مشاهده می‌کنیم.

محمد دهقان در خصوص بیمه قالیبافان در استان نیز می‌افزاید: طبق آخرین آمار تاکنون 15 هزار نفر از قالیبافان استان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرارگرفته‌اند بیشتر افراد بیمه نشده  بیمه روستایی هستند و به علت نداشتن بودجه  سازمان تأمین اجتماعی از بیمه کردن این افراد معذور است  و بقیه این افراد از طریق بیمه روستایی و عشایری بیمه می‌شوند.

وی در خصوص برنامه های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان جهت رونق تولید فرش دستباف نیز می گوید: برگزاری نمایشگاه های ویژه فرش، حضور در نمایشگاه های داخلی و خارجی و همچنین تداوم اجرای طرح فروش اقساطی فرش دستباف از برنامه های سازمان در سال جاری است.

محبوبیت جهانی قالی ریز ماهی خوی وافشار آهنین تکاب

ریس اداره فرش  آذربایجان غربی درباره  قالی افشار آهنین و ریز ماهی خوی می‌گوید: قالی و قالیچه‌های افشار به علت مرغوبیت، طرح و رنگ، طرز بافت و کیفیت عالی طرفداران بسیاری در جهان دارند که بنا بر گفته مورخان این فرش‌ها قدمت 700 ساله دارند و طرح‌های ماهی قوشخانه، لچک ترنج، شاه عباسی فرهاد میرزا، اسمیلی کتیبه، افشان دارند.

اسد درویشی می‌افزاید: فرش ریز ماهی خوی و افشار در سال 1389 به ثبت ملی رسیده‌اند و فرش ریز ماهی خوی در 1392 به ثبت جهانی رسیده است و شهرهای تکاب و خوی قطب تولید فرش در استان هستند.

درویشی می‌گوید: میزان صادرات سالانه فرش استان 20 میلیون دلار به‌صورت غیرمستقیم است که به سایر استان‌ها ازجمله تهران، تبریز و مشهد صادر می‌شود.

 وی درباره مشکلات فرش دستباف آذربایجان غربی تصریح  می‌کند: افزایش قیمت مواد اولیه در بازارهای داخلی، نوسانات نرخ ارز، افزایش دستمزدها، عدم بازاریابی مناسب برای این صنعت در کنار مشکل بیمه قالیبافان ازجمله مشکلاتی است که روند تولید و فروش فرش این استان را با مشکل روبرو ساخته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *