شکوهی به‌جای مانده از گذشتگان؛ تخت سلیمان نماد اصالت تکاب

مشكل مسكن مهر تكاب معارضان زمين است
اکتبر 1, 2019
اوج هنر ۷۰۰ ساله قالیبافی در تاروپود فرش ریز ماهی خوی و افشار تکاب
اکتبر 1, 2019

شکوهی به‌جای مانده از گذشتگان؛ تخت سلیمان نماد اصالت تکاب

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، آذربایجان غربی با داشتن طبیعی بکر، اماکن تاریخی، آب و هوایی معتدل، مردمی با فرهنگ و آداب و رسوم اصیل یکی از استان‌هایی است که همواره مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است، این استان با داشتن شهرهایی با قدمت‌های چندین هزار ساله مأمنی از تاریخ و نمادی از اصالت این استان بوده و داستان‌های زیبایی از زندگی گذشتگانمان را به رخ می‌کشند.

تکاب یکی از اصیل‌ترین شهرهای آذربایجان غربی است که با داشتن اماکن تاریخی، سرگذشتی جالب   که از چند هزار سال قبل برجای مانده‌اند برای بیشتر مردم جالب بوده و آن‌ها را برای کشف و آگاهی از این سرگذشت به تکاب می‌کشاند و امروزه  این شهر به محلی برای گذران اوقات فراغت و به یک منطقه بین‌المللی گردشگری تبدیل شده است که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را پذیرا است.

مجموعه آثار باستانی تخت سلیمان که در 45 کیلومتری تکاب واقع شده یکی از چهارمین آثار ثبت‌شده در یونسکو است این منطقه از هزاره قبل از میلاد محل استقرار بوده و اهمیت فراوانی در ادوار گذشته تاریخ داشته تخت سلیمان به زبان به پهلوی گنزک یا گنجه و در زبان رومیان گزکا و در میان اعراب به شیز معروف بوده است.

گفتنی است مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب در دوره‌های مختلف تاریخی محل سکونت اشکانیان، ساسانیان و ایلخانیان بود؛ قلعه تاریخی تخت سلیمان که در جنوب شرقی آذربایجان غربی  بوده و از دوره ساسانیان باقی‌مانده است و با بخش‌های مختلف همچون تالار ستون دار، ایوان خسرو، دروازه‌ها و دیوارهای مستحکم از بناهای مهم تاریخی جهان به شمار می‌رود.

بنا به گفته کارشناسان دیوارهای چهار ایوانی تخت سلیمان، بیشتر به گچ کاری و کاشی‌کاری مزیّن بوده و کف آنها سنگ‌فرش شده است همچنین جالب‌ترین بنای غرب دریاچه این منطقه بنایی 12 گوش با سقفی گنبدی شکل است که تنها راه ورودی آن سمت جنوب و از داخل یک راهرو بوده است در دو طرف ایوان مکان‌هایی جهت نشستن پادشاهان تعبیه‌شده که در آن قسمت‌ها کاشی‌های زرین‌فام با نقش اژدها و سیمرغ در رنگ‌های آبی و فیروزه‌ای دیده می‌شود.

از بناهای شمال دریاچه تخت سلیمان در دوران ساسانی تنها اتاق آتشگاه باقی‌مانده اما با این‌وجود می‌توان گفت که معماری بناهای این قسمت تحت معماری ساسانی بوده، اتاق آتشگاه در این زمان با استفاده از طاق‌های بر روی‌هم تبدیل به بنایی دو طبقه شده که طبقه‌ی بالایی آن تالار رسمی بارعام بوده و پلکان اصلی آن در محور ایوان قرارگرفته بوده است.

زندان سلیمان بر روی کوهی قرارگرفته که بیشتر به یک دهانه آتش‌فشانی خفته می‌ماند و وجود چشمه‌های آبگرم معدنی در روستای احمدآباد در پای همین کوه مؤید این نظر است و ارتفاع این زندان مخوف افسانه‌ای که دیواره صخره‌ای آن کاملاً عمودی است از یک صد متر بیشتر به نظر رسیده و بوی گاز تندی از درون این چاه عظیم به مشام می‌رسد.

باور اینکه امروز این زیبایی‌ها دستخوش تغییرات فراوانی شده و بعضاً نیز در خطر تخریب و از بین رفتن است بسیار نگران‌کننده بوده و همواره باستان شناسان و حتی مردم را نیز در فکر فرو می‌برد چرا که این منطقه  و آثار باستانی واقع شده دران ثروتی ملی بوده و علاوه بر ارزش اقتصادی که به را منطقه دارد ارزش معنوی، فرهنگی و اجتماعی نیز برای این استان به شمار می‌رود و با کمی توجه می‌توان این شهر را به مقصد گردشگری تبدیل کرد.

محبوبیت روزافزون تخت سلیمان میان گردشگران خارجی/بازدیدها از 10000 نفر گذشت

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب  می‌گوید: در طول یک ماهه تابستان 10 هزار و 94 گردشگر از بناها و آثار معماری مجموعه میراث فرهنگی و گردشگری تخت سلیمان و یک هزار و 156 گردشگر نیز از “کوه میان تهی زندان سلیمان” بازدید کردند.

مظفر عباس زاده می‌افزاید: از این تعداد 111 گردشگر خارجی از تخت سلیمان، و 18 نفر نیز از کوه میان تهی زندان سلیمان بازدید کردند.

وی بیان می‌کند: این گردشگران از کشورهای آلمان، ایتالیا، سوئیس، ژاپن و فرانسه برای دیدن مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان به شهرستان تکاب سفر کرده‌اند.

عباس زاده تصریح می‌کند: اکثر گردشگران ایرانی و خارجی در سوئیت‌ها یا واحدهای بوم گردی اقامت کردند.

رونق تکاب درگرو آماده‌سازی زیرساخت‌ها

فرماندار تکاب با اشاره به شهر تخت سلیمان می‌گوید: تبدیل روستای نصرت آباد، مرکز بخش تخت سلیمان در 45 کیلومتری تکاب به نقطه شهری با پیشنهاد استانداری آذربایجان غربی در اسفند سال گذشته مورد موافقت وزارت کشور قرارگرفته و اکنون 2 نقطه شهری در این شهرستان وجود دارد.

علی مکرمی دراین‌باره می‌افزاید: تلاش می‌کنیم فرآیند استقرار ادارات و راه‌اندازی شهرداری در تخت سلیمان با سرعت و شتاب طی شده و زیرساخت‌های این نقطه شهری تکمیل شود.

وی بابیان اینکه با تبدیل بخش تخت سلیمان به شهر چهره روستاهای تابعه این شهر نیز متحول شده و اقدامات عمرانی و توسعه‌ای در منطقه شتاب می‌گیرد، تصریح می‌کند: این امر به دلیل وجود مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان در این منطقه موجب رونق بیشتر صنعت گردشگری و ارتقای ارائه خدمات به مسافران و گردشگران خواهد شد

فرماندار تکاب می‌گوید: روستای نصرت‌آباد به‌عنوان مرکز بخش تخت سلیمان 235 خانوار با 851 نفر جمعیت دارد و طرح هادی آن از 95 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

مکرمی می‌افزاید: سالانه بیش از 70 هزار گردشگر داخلی و پنج هزار گردشگر خارجی از مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان بازدید می‌کنند که با تبدیل این منطقه به شهر این میزان گردشگر افزایش قابل ملاحظه‌ای دار در پی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *