یک نویسنده: ادبیات دفاع مقدس نباید «تک بعدی» باشد

بازخوانی خاطرات شهدا سبب ترویج ایثار می‌شود
اکتبر 1, 2019
نشر و معرفی کتب منظوم نهج‌البلاغه در دستور کار قرار گیرد
اکتبر 1, 2019

یک نویسنده: ادبیات دفاع مقدس نباید «تک بعدی» باشد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، فاطمه جهانگشته؛ نویسنده و روایت گر حوزه دفاع مقدس است که از سال 76 در این حوزه فعالیت می‌کند. او تا به حال 76 کتاب را به چاپ رسانده است و به مناسبت هفته دفاع مقدس با این نویسنده گفت‌وگویی در حوزه آثارش داشته‌ایم.

این نویسنده دفاع مقدس با توجه به اینکه از سال 1395 هیچ کتابی نگارش نکرده می‌گوید: ما دچار خود سانسوری شده‌ایم و جنگ را به گونه‌ای غیرصحیح روایت کرده‌ایم. به برخی ابعاد زیاد پرداخته‌ایم و سایر ابعاد را حذف کرده‌ایم.

وی در ادامه افزود: امروزه روش نوشتاری ما روش درستی نیست؛ بیشتر نوشته‌های ما درباره جنگ تحمیلی، فضایی غم‌انگیز دارد در صورتی که جنگ تحمیلی به گونه‌ای بوده صرفا این تک روایت را نداشته است.

جهانگشته درباره اینکه در حوزه شهدای مدافع حرم فعالیت خود را ادامه می‌دهد گفت: سوژه‌های خوبی در استان خراسان رضوی در این حوزه وجود دارد. در مدتی که از نوشتن دور بودم افراد زیادی را ترغیب به نوشتن کردم و خود نیز روی چند سوژه متمرکز بودم.

این نویسنده حوزه دفاع مقدس درباره سختی‌های کارش در ادامه گفت: مدتی است توجهی به نویسنده‌های پیشکسوت این حوزه نمی‌شود و متاسفانه تمرکز روی چند نویسنده است که ارزش دفاع مقدس را به درستی نمی‌دانند.

وی تصریح کرد: شیوه نوشتن متفاوت شده و متاسفانه نویسنده در چند صفحه کلمات و جملات تکراری می‌نویسد و نام خود را نویسنده می‌گذارد. کتاب‌هایی در حوزه دفاع مقدس چاپ می‌شوند کم حجم هستند و فقط سبب ناراحتی خواننده می‌شود و با کمال تأسف برخی از کتاب‌های این حوزه نیز رایگان توزیع می‌شوند که در شأن دفاع مقدس نیست.

جهانگشته درباره اینکه بیشتر کتاب‌های دفاع مقدس سبک خاطره نگاری دارند گفت: خاطره نویسی اگر مستند باشد مفید هم خواهد بود، اما در بیشتر خاطره‌ها، بزرگ‌نمایی می‌شود که این کار سبب بی‌توجهی نسل امروز به ارزش‌های دفاع مقدس می‌شود. به گونه‌ای بزرگ نمایی می‌شود که مخاطب جرات نزدیک شدن به سوژه را ندارد. ما باید به نسل امروز این دیدگاه را بدهیم که جوانان آن دوران با این نسل فرقی نمی‌کنند؛ اینکه ما این حوزه را غم انگیز و دردناک شرح می‌دهیم نادرست است.

این نویسنده در پایان افزود: باید به گونه‌ای نویسنده راجع به دفاع مقدس بنویسد که ضمن حقیقت گویی آن فضا را برای خواننده قابل درک سازد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *